x

3. ročník Litoměřických svátků hudby představí další vynikající operní pěvce

00

Organizátoři Litoměřických svátků hudby po loňském vystoupení Evy Urbanové představí v letošním ročníku opět elitu mezinárodní hudební scény.  Zatímco první koncertní večer 4. září bude v Jezuitském kostele Zvěstování Panně Marii patřit houslistům Václavu Hudečkovi a Janu Mráčkovi, v sobotu 5. září se představí vynikající operní pěvci Štefan Kocán a Anda-Louise Bogza.

 Obě pěvecké hvězdy slaví úspěchy na významných evropských i světových scénách a v Litoměřicích spolu budou vystupovat poprvé. Tento koncert je příslibem vynikajícího uměleckého zážitku a to i pro laické publikum, které nemá dostatek informací ze světa operní hudby.

Štefan Kocán, který je hlavním vystupujícím, vystudoval zpěv na Státní konzervatoři a dále na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Ve studiu zpěvu dále pokračoval na Vídeňské konzervatoři pod vedením basisty Jevgenije Nestěrenka. Ještě za studií se stal laureátem mezinárodních pěveckých soutěží A. Dvořáka v Karlových Varech, Mikuláše-Schneidera-Trnavského v Tmavě, Homage a Lucia Pop v Bratislavě, Belvedere ve Vídni a P. l. Čajkovského v Moskvě. Poté se stal členem operního souboru Landestheater v rakouském Linci a od roku 2002 zde působil jako hlavní basista. Následně debutoval na scéně Vídeňské státní opery po boku Edity Gruberové, kde je od té doby pravidelným hostem. Od roku 2006 byl hlavním basistou opery Theater Basel. Další angažmá jej zavedla např. do Gran Teatro del Liceu v Barceloně, Královské dánské opery v Kodani, Opéry de Nice, Opéry National de Paris, Teatro Communale v Modeně, Teatro Ferrara, Aalto-Theater v Essenu, Staatstheater v Kasselu, Staatsoper v Hannoveru, do Slovenského národního divadla v Bratislavě a Národního divadla v Praze i na přední evropská koncertní pódia. V roce 2008 debutoval v Bavorské státní opeře v Mnichově. V říjnu 2009 debutoval v Newyorské Metropolitní opeře v roli Krále (VerdiAida) a od té doby zde vystupuje pravidelně. Zpíval rovněž v Teatro Munici pal de Santiago de Chile, v Bavorské státní opeře v Mnichově, v Milánské La Scale v Berlínské Státní opeře, v Los Angeleské opeře a  v Chicagské opeře. Na podzim 2014 vystoupil na zahajovacím koncertu Svátků hudby v Praze a začátkem února letošního roku měl s anglickým, světově proslulým barytonistou Simonem Keenlysidem koncert ve Smetanově síni v Obecním domě v Praze. Ve svém repertoáru má přední role mezi které patří role Velkého inkvizitora ve Verdiho Donu Carlosovi, Komtura v Mozartově -Donu Giovannim, Osmina v Mozartově  Únosu ze Serailu, krále Trefila v Prokofjevově Lásce ke třem pomerančům, Mefista v Gounodově Faustu a Mustafu    v Rossiniho Italce v Alžíru). Dále například role Krále ve Verdiho Aidě, Sparafucileho v Rigolettovi, Ferranda v Trubadúrovi, Gremina v Oněginovi, Končaka v Knížeti Igorovi nebo Zachariáše v Nabuccovi. U českých oper ztvárnil například postavu Vodníka v Rusalce nebo Kecala v Prodané nevěstě.

Anda-Louise Bogza, která vystoupí jako host Štefana Kocána, vystudovala klavír, cembalo a zpěv na Konzervatoři “George Enesca” v Bukurešti a na pražské Akademii múzických umění. Po ukončení AMU přijala angažmá v Národním divadle v Praze a ve Státní opeře Praha, kde stále působí. Vystoupila rovněž jako host na mnoha světových operních a koncertních scénách, například ve Vídeňské a Berlínské Státní opeře, v Německé opeře Berlín, v opeře v Lipsku, v Bavorské státní opeře v Mnichově, ve Frankfurtské opeře, v Drážďanské státní opeře, v Arena di Verona, v Teatro dell Opera v Římě, v New Israeli Opera v Tel Avivu, v Národní opeře Bordeaux, v Grand Théâtre Luxembourg, Národní opeře v Bukurešti, v ND Bratislava, v Areně di Verona, v Hamburské Státní opeře, Královské opeře v Kodani, Státní opeře v Budapešti, Teatro de la Maestranza v Seville, zpívala v Tokio v Suntory Hall, ve Státní opeře Praha a v Janáčkově opeře, v pařížské Národní opeře – Bastille, v bruselském královském Théâtre Royal de la Monnaie, také v drážďanské Semperoper, v Teatro dell´ Opera v Římě, v Teatro Filarmonico Verona a v amfiteátru Odeon Akropolis Athény.

Na svém repertoáru má přední role lyrického a dramatického oboru, mezi které patří Mozartova Hraběnka (“Figarova svatba”) a Donna Anna (“Don Giovanni”), Verdiho Aida (“Aida”), Leonora (“Trubadúr”), Abigaille (“Nabucco”), Desdemona (“Otello”), Amélie (“Maškarní ples”), Pucciniho Tosca (“Tosca”), Turandot (“Turandot”), Minnie (“La Fanciulla del West”), Giorgetta (“Plášť”), Manon (“Manon Lescaut”), Sina (Hans Krása -”Zásnuby ve snu”), Janáekova Jenůfa (“Její pastorkyňa”) a Káťa (“Káťa Kabanová”), Rusalka, Eliza (“Piková dáma”), Santuzza (“Sedlák kavalír”).

Některé z těchto skvělých árií zazpívají i litoměřickému publiku, mj. árie z Pucciniho Toscy, Leonory z Verdiho Trubadúra nebo hraběnky z Mozartovy Figarovy svatby, Vodníka z Rusalky nebo Kecala z Prodané nevěsty. Diváci se však mohou těšit i na skvělé duety těchto vynikajících zpěváků. Dle názoru organizátorů bude závěrečný operní koncertní večer opravdovým vyvrcholením „Litoměřického kulturního léta“.

 Mimořádný zážitek slibuje i oba koncertní dny sólisty doprovázející skvělá Plzeňská filharmonie po taktovkou skvělého a velmi žádaného dirigenta Tomáše Braunera.

 3. ročník Litoměřických svátků hudby, které podpořila řada sponzorů, Ústecký kraj a státní fond kultury ČR, se letos uskuteční pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana.  Město Litoměřice se stalo poprvé hlavním partnerem festivalu. Podrobnosti o programu a účinkujících mohou zájemci najít na webových stránkách Městských kulturních zařízení a dále na www.litomerickesvatkyhudby.eu

Tags

Do festivalu zbývá

 • 00

  Dnů

 • 00

  hdin

 • 00

  minut

 • 00

  vteřin

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK
plakat

Informace o předprodeji vstupenek

Předprodej na koncert v Litoměřicích na recepci kulturního a konferenčního centra, 416 732 805 nebo 776 338 515, e-mail: recepce@mkz-ltm.cz.
Online předprodej na www.mkz-ltm.cz.

Předprodej na koncert v Lovosicích na Informačním centru Lovosice, 416 571 174, a na recepci KC Lovoš, 773 686 482. Online předprodej na www.kclovos.cz.

Najdete nás na Facebooku