x

6. ročník „Litoměřické svátky hudby“ – druhý koncertní večer

00

Druhý koncertní večer, který pořádá Musica et Educatione, z. s., se bude konat opět v Jezuitském kostele Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích v sobotu 25. 8 od 19 hodin a diváci se mohou těšit na galakoncert, jehož program bude v rámci oslav 100letého výročí vzniku Československé republiky sestaven na základě konzultací s uměleckým poradcem Václavem Hudečkem ( ředitelem festivalu Svátky hudby v Praze ) z děl českých hudebních operních velikánů. Diváci si budou moci poslechnout árie i dueta ze sedmi jak známých, tak méně hraných českých oper. Sólové pěvce doprovodí osvědčená Plzeňská filharmonie řízená dirigentem Tomášem Braunerem. Jako sólisté vystoupí sopranistka Jana Sibera, dále  tenorista Richard Samek a nadějný mladý basbarytonista Boris Prýgl, který na nedávné prestižní soutěži pro pěvecké talenty do 32 let – OPERÁLIE 2017 Plácida Dominga v Astaně jako finalista této soutěže získal Cenu Birgit Nilsson za mimořádnou interpretaci děl Richarda Wágnera a Richarda Strausse. Na základě úspěchu v této soutěži jej pozval Plácido Domingo na účinkování do Opery v Los Angeles v sezóně 2018–2019.

Jana Sibera vystudovala pražskou konzervatoř a HAMU. Od roku 2012 je sólistkou Opery Národního divadla. V inscenacích Státní opery a Národního divadla se představila jako Mozartova Zerlina (Don Giovanni), Zuzanka (Figarova svatba), Verdiho Violetta ( La traviata) Gilda (Rigoletto) a v mnoha dalších rolích. Účinkovala ve více než 40 reprízách Dona Giovanniho v letní stagioně Opery Mozart ve Stavovském divadle. V červnu 2008 se stala finalistkou mezinárodní pěvecké soutěže Barbary Hendricks ve Štrasburku. V roce 2011 a 2012 hostovala jako Violetta v Gdaňsku. Účastnila se také turné Opery ND v Japonsku a Koreji. K velkému úspěchu patří spolupráce s tenoristou Jonasem Kaufmannem na jeho profilovém CD. Spolupracovala s dirigenty, jako jsou M. Armilliato, Sir Ch. Mackerras, J. Bělohlávek atd.

Richard Samek je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, obor operní zpěv ve třídě prof. Anny Barové. Po zakončení studia soukromě studoval u Natalie Romanové. Je laureátem řady mezinárodních soutěží, např. Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka a pěvecké soutěže M. S. Trnavského. V roce 2006 debutoval na jevišti Národního divadla v Brně. V současné době je stálým hostem operního souboru Národního divadla a vystupuje v rolích jako Rodolfo (La Bohéme), Ismael (Nabucco), Cassio (Otello), Princ (Rusalka), Belmonte (Únos ze serailu), Tamino (Kouzelná flétna), Don Ottavio (Don Giovanni), Alfredo (La Traviata). Pravidelně vystupuje rovněž v Divadle J. K. Tyla v Plzni, Národním divadle Brno, Národním divadle moravskoslezském a ve Slovenském národním divadle v Bratislavě. Vystupuje ve známých operních domech převážně v německy mluvících zemích. Pravidelně vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech – MHF Dvořákova Praha, MHF Janáčkův máj, Moravský podzim, MHF Pražské jaro, Seefestspiele Mörbisch, NF Smetanova Litomyšl nebo Svatováclavský hudební festival.

Boris Prýgl patří k nejtalentovanějším mladým pěvcům. Student Vysoké školy múzických umění v Bratislavě ve třídě Petra Mikuláše má na svém kontě již několik vítězství v pěveckých soutěžích včetně titulu absolutního vítěze Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech v roce 2015. K jeho zahraničním úspěchům patří 2. místo v Mezinárodní soutěži Ferruccia Tagliaviniho v Rakousku, spolu s cenou za nejlepší interpretaci W. A. Mozarta. Boris získává cenné zkušenosti jako hostující sólista Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde doposud vystupoval jako Leporello (Don Giovanni), Don Fernando (Fidelio) nebo Brander (Faustovo prokletí) a další. V roce 2016 ztvárnil roli Leporella na Znojemském hudebním festivalu po boku Adama Plachetky a v titulní roli absolvoval turné po Japonsku. Na nedávné soutěži pro pěvecké talenty do 32 let – OPERÁLIE 2017 Plácida Dominga v Astaně, získal cenu za mimořádnou interpretaci děl Richarda Wagnera a Richarda Strausse. Na základě tohoto úspěchu jej pozval Domingo na účinkování do Opery v Los Angeles v sezóně 2018 – 2019. Rovněž účinkoval ve výročním představení Dona Giovanniho ve Stavovském divadle v Praze, kde se představil v postavě Leporella pod Domingovým patronátem.

 

Veronika Kalakajová, Kulda Zdeněk

Do festivalu zbývá

 • 00

  Dnů

 • 00

  hdin

 • 00

  minut

 • 00

  vteřin

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK
plakat

Informace o předprodeji vstupenek

Předprodej na koncert v Litoměřicích na recepci kulturního a konferenčního centra, 416 732 805 nebo 776 338 515, e-mail: recepce@mkz-ltm.cz.
Online předprodej na www.mkz-ltm.cz.

Předprodej na koncert v Lovosicích na Informačním centru Lovosice, 416 571 174, a na recepci KC Lovoš, 773 686 482. Online předprodej na www.kclovos.cz.

Najdete nás na Facebooku