x

Diváci, kteří přijdou na 7. ročník „Litoměřických svátků hudby“, se mají opravdu na co těšit

00

Letošní ročník bude pro diváky velmi zajímavý. Skladatele a dirigenta Jiřího Kabáta jsme požádali o zkomponování skladby k 800-ti letému výročí založení města. Zazní jako první po slavnostním zahájení festivalu a po úvodním slovu starosty města. První koncertní den doprovodí Plzeňská filharmonie rovněž houslového virtuóze Václava Hudečka, vynikajícího hlavního houslového koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka a Jiřího Kabáta jako sólového hráče na violu. Charismatického Václava Hudečka s jeho mistrovskou hrou, která jde přímo od srdce, není třeba divákům představovat. Josef Špaček s Českou filharmonií odehrál přes 60 koncertů jako sólový hráč a několik stovek koncertů z pozice koncertního mistra. V letech 2013 – 2016 byl Špaček i šéfem umělecké rady ČF. V posledních letech stál u zrodu několika významných nahrávek České filharmonie. Natočil komplet symfonií Antonína Dvořáka s dirigentem Jiřím Bělohlávkem, nebo komplet symfonií Petra Iljiče Čajkovského se Semjonem Byčkovem. Přišel do České filharmonie v době její zásadní proměny a stal se tváří i duší orchestru na celých devět let. Jeho umělecké výkony i osobní nasazení byly zcela výjimečné a Česká filharmonie v něm získala koncertního mistra nejvyšší světové třídy. Jako sólista skvěle reprezentoval Českou republiku na koncertech doma i v zahraniční. V současné době se chce již soustředit pouze na sólovou dráhu. Mimo citovanou úvodní skladbu budou na programu tohoto koncertního večera skladby W. A. Mozarta a P. de Sarasata.

Druhý koncertní den bude tradičně ve znamení opery. Hlavním protagonistou bude jeden z nejlepších basistů na světě Štefan Kocán, který zde účinkoval s velkým ohlasem již před 4 lety. Je ve věku, který je pro basisty nejplodnější. Zpívá na těch nejslavnějších pódiích, od Metropolitní opery přes La Scalu, Covent Garden, Wiener Staatsoper nebo Berfliner Staatsoper. Jeho bas je plný, rejstříkově bohatý, skvělý i v těch nejhlubších hloubkách. Nezanedbatelné je i jeho osobní charisma. Partnerkami mu budou dvě mladé operní pěvkyně. Štěpánka Pučálkové je mezzosopranistka s angažmá v Semperoper Dresden. Je oceňována pro sametovou barvu hlasu a jistotu v brilantní projevu. V letošní roce si ji vybral Plásigo Domingo jako sólistku pro galakoncert ve Stavovském divadle v Praze, kde oslavil své narozeniny jako dirigent tohoto večera. V divadelní sezóně 2019 – 2020 je angažována do role Carmen stejnojmenné opery Georga Bizeta, kterou uvede Volksoper Wien. Sopranistku Slávku Zámečníkovou zná více německé publikum než publikum české, poněvadž má angažmá v Operním studiu Berliner Staatsoper pod vedením Daniela Barenboima a i její koncertní činnost se odehrává povětšinou na německých pódiích. Její soprán je krásně barevný a ve výškách i v dolním rejstříku velmi dobrý. Přes své mládí má na pódiu charisma a v duetech je rovnocennou partnerkou zkušeným pěvcům. Je vítězkou nebo finalistkou mnoha soutěží pro mladé operní pěvce. V letošním roce se umístila na druhém místě na mezinárodní soutěži Stanislawa Moniuszka ve Waršavě a na třetím místě celkově z cca 1 100 mladých pěvců na mezinárodní soutěži HANS GABOR BELVEDERE COMPETITION ve Villachu. Na programu tohoto galakoncertu budou árie a dueta z oper skladatelů W. A. Mozarta, G. Rossiniho, Ch. Gounoda, G. Bizeta, J. Halévyho, L. Delibese, J. Offenbacha a G. Rosinniho.

Lovosičtí diváci si již třetí rok přejí, aby i do Lovosic zavítal houslový virtuóz Václav Hudeček. Tímto třetím koncertním večerem jim jejich přání splníme. Václav Hudeček zde vystoupí a vezme sebou vítěze své Luhačovické houslové akademie, které se každý rok zúčastní talentovaní mladí houslisté. Vítězi Václav Hudeček vždy daruje mistrovské housle a umožní mu vystoupit na některém ze svých koncertních večerů. Oba hráče doprovodí osvědčené komorní těleso Arti Alegre. Na programutohoto koncertního večera budou skladby J. S. Bacha, W. A. Mozarta, A. Vivaldiho, G. F.Händla a  A. Dvořáka.

Autor: Zdeněk Kulda – předseda spolku Musica et Educatione

Do festivalu zbývá

 • 00

  Dnů

 • 00

  hdin

 • 00

  minut

 • 00

  vteřin

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK
plakat

Informace o předprodeji vstupenek

Předprodej na koncert v Litoměřicích na recepci kulturního a konferenčního centra, 416 732 805 nebo 776 338 515, e-mail: recepce@mkz-ltm.cz.
Online předprodej na www.mkz-ltm.cz.

Předprodej na koncert v Lovosicích na Informačním centru Lovosice, 416 571 174, a na recepci KC Lovoš, 773 686 482. Online předprodej na www.kclovos.cz.

Najdete nás na Facebooku