x

Václav Hudeček – housle

Dne 6.6. 2022, v předvečer významného životního jubilea pan Václav Hudeček získal dvě mimořádná ocenění: nejvyšší vyznamenání Ministerstva kultury ČR za šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí „Artis Bohemiae Amicis“ a Čestné občanství hlavního města Prahy. Gratulujeme!

Václav Hudeček zahájil svoji příkladně strmou cestu mezi českou a mezinárodní interpretační elitu v šedesátých letech. Již ve věku patnácti let dne 12. listopadu 1967 vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. O den později ho slyšel legendární David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl žákem tohoto velkého Mistra. Zároveň absolvoval studium na pražské Akademii múzických umění ve třídě prof. Václava Snítila.

Od svého londýnského debutu vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích (Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall, Sydney Opera), s nejlepšími světovými orchestry (Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie a další), jakož i na světových festivalech (Osaka, Salzburg, Istanbul, Perth, Helsinky). K odkazu Davida Oistracha a dalších velikánů ruské houslové školy se stále hlásí. A tak cílevědomě spolupracuje I dnes s nositeli tradic Oistracha, Kogana a Sitkovetského, jak dokazují jejich společné nahrávky. Hudečkovo sympatické vystupování a zejména styl jeho hry spojující technickou suverenitu s vervně tvořeným a emocionálně bohatým tónem a s radostí, kterou dovede nezaměnitelným způsobem přenášet do publika, okouzluje obecenstvo bez rozdílu věku.

Jeho nahrávka Vivaldiho Le guattro stagioni s dirigentem Pavlem Koganem je od roku 1992 stále nejúspěšnější produkcí v České republice a interpret za ni získal zlatou a v roce 1997 platinovou desku. Rovněž za další svoje nahrávky obdržel interpret zlaté desky. Václav Hudeček se nevěnuje jen kompozicím starých mistrů, ale rozšiřuje své repertoárové spectrum o díla XX. Století (Janáček, Prokofjev) a skladby soudobých českých autorů (Kymlička, Fišer, Mácha). Systematicky se stará o pomoc nastupující české interpretační generaci, a to jak každoročním pořádáním letních houslových kurzů v Luhačovicích, tak představováním těch nejlepších žáků jako hostů na svých koncertech v rámci tradičních vánočních turné nebo na Svátcích hudby. V roce 2007 u příležitosti státního svátku 28. října udělil prezident republiky Václav Klaus Václavu Hudečkovi vysoké státní vyznamenání “Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění”, v říjnu 2012 převzal z rukou primátora stříbrnou medaili hlavního města Prahy jako zvláštní projev úcty a ocenění uměleckého přínosu a zásluh o rozvoj pražské kulturní scény u příležitosti jeho životního jubilea.

Houslista Václav Hudeček ve čtvrtek 10. Září 2015 na soukromé audienci na italském velvyslanectví převzal prestižní italské vyznamenání Řád italské hvězdy (Cavaliere dell’Ordine della Stella d’Italia). Vyznamenání se uděluje italským občanům žijícím v zahraničí nebo cizincům, kteří se významně zasloužili o obnovu Itálie. „Houslový virtuóz mezinárodní pověsti Hudeček je jedním z největších světových interpretů hudby Paganiniho a Vivaldiho, jíž dokáže dát díky svému brilantnímu stylu interpretace novou mízu. Často spolupracoval s italskými umělci, dirigenty i houslisty světového věhlasu jakým je třeba Salvatore Accardo. Je dlouholetým skvělým propagátorem kultury naší země a jejího hudebního bohatství, které je zde velmi ceněno rovněž díky jeho mistrovské,“ zdůvodnil udělení řádu Aldo Amati, velvyslanec Itálie v ČR.

 

Adam Plachetka

Rodák z Prahy Adam Plachetka absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla a HAMU. Roku 2005 debutoval v Národním divadle v Praze. V následujících letech zde vystoupil například jako Don Giovanni, Figaro (Le nozze di Figaro), Nardo (La finta giradiniera), Argante (Rinaldo), Guglielmo (Così fan tutte), Přemysl (Libuše) a Vladislav (Dalibor).

Od září 2010 je Adam Plachetka stálým členem ansámblu Wiener Staatsoper. Od debutu v roli Schaunarda (La bohéme) se zde objevil mimo jiné jako Melisso (Alcina), Don Giovanni, Dulcamara (L`elisir d`amore), Figaro (Le nozze di Figaro, Il barbiere di Siviglia), Guglielmo, Publio (La clemenza di Tito), Mustafà (L`Italiana in Algeri), Alidoro (La Cenerentola), Conte Almaviva (Le nozze di Figaro), Dottor Malatesta (Don Pasquale), Paolo Albiani (Simon Boccanegra) nebo Riccardo Forth (I Puritani). Pravidelně hostuje v Metropolitní opeře v New Yorku (Don Giovanni, L`elisir d`amore, Le nozze di Figaro, Così fan tutte) a na Salzburger Festspiele (Benvenuto Cellini, Rusalka, Don Giovanni, Le nozze di Figaro, Die Zauberflöte).

Jeho další operní závazky čítají Bayerische Staatsoper v Mnichově (La Calisto), Royal Opera House Covent Garden v Londýně (Don Giovanni, L`elisir d`amore), Baden-Baden festival (Così fan tutte, La clemenza di Tito), Glyndebourne (Le nozze di Figaro), Carnegie Hall v New Yorku (Salome), Deutsche Oper a Deutsche Staatsoper v Berlíně (Don Giovanni, Le nozze di Figaro), Teatro alla scala (Così fan tutte), Lyric Opera v Chicagu (Le nozze di Figaro, Die Zauberflöte), Houston Grand Opera (Le nozze di Figaro) nebo Opéra de Paris (La Cenerentola).

Na koncertních pódiích se objevil například v Musikvereinu ve Vídni a v Grazu, ve Wigmore Hall v Londýně, v Usher Hall v Edinburghu, v Herkulově sále v Mnichově, ve Vídeňském Konzerthausu, v Konserthuset ve Stockholmu a v pražském Obecním domě a Rudolfinu. Spolupracoval s Chicagským symfonickým orchestrem, Symfonickými orchestry Francouzského, Bavorského, Rakouského a Českého rozhlasu, Skotským komorním orchestrem, Českou filharmonií, Vídeňskými symfoniky a stockholmskou Královskou filharmonií.

Adam Plachetka pořídil nahrávky pro Arte, Arthaus Musik, Capriccio, Clasart Classics, Českou televizi, Český rozhlas, Deutsche Grammophon, Mezzo, Naxos, Nibiru, Orfeo, ORF, Radioservis, Servus TV, Supraphon a Unitel Classica.

Vystupuje pod taktovkou dirigentů jako Marco Armiliato, Daniel Barenboim, Mariss Jansons, Fabio Luisi, Riccardo Muti, Andris Nelsons, Yannick Nézet-Séguin, Christian Thielemann nebo Franz Welser-Möst.

 

Plzeňská filharmonie

Plzeňská filharmonie (dříve Plzeňský rozhlasový orchestr) je těleso s pevnou tradicí a renomé a je orchestrem žádaným jak v zahraničí, tak v České republice. Orchestr podniká četná zahraniční turné a vystupuje na prestižních pódiích Evropy a USA. Jmenujme haly Gasteig v Mnichově, Liederhalle ve Stuttgartu, Alte Oper ve Frankfurtu, Brucknerhaus v Linzi, Stadthalle ve Vídni, Mercedes-Benz Arena v Berlíně, Tonhalle v Zürichu nebo Rudolfinum a O2 aréna v Praze.

V srpnu 2017 vystoupila v novém sále Elbphilharmonie v Hamburku. Plzeňská filharmonie je také držitelkou Umělecké ceny města Plzně za rok 2014 a 2015 v kategorii výjimečná kulturní událost roku, konkrétně za koncert k Roku české hudby 2014 v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje, při němž uvedla Rekviem od Antonína Dvořáka a za projekt Umělec a totalita, konkrétně za provedení Symfonie č.4 Dimitrije Šostakoviče. V roce 2017 získal ocenění Umělecká cena města Plzně šéfdirigent Plzeňské filharmonie Tomáš Brauner za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let, jednalo se o nastudování Dvořákova oratoria Stabat Mater s Plzeňskou filharmonií a Českým filharmonickým sborem Brno.

V posledních sezónách s Plzeňskou filharmonií vystoupili mimo jiné Tai Murray, Pascal Rogé, Lilya Zilberstein, Juliane Banse, Sergej Nakarjakov, Anne Quefféle, Jeremy Menuhin, Gautier Capuçon. V současné sezóně se objevují v dramaturgii sólisté jako jsou Michaela Fukačová, Julian Pflugmann, Nikita Boriso-Glebsky nebo Gabriela Demeterová. V minulosti to byli také Ramon Vargas, Montserarrat Caballé a také řada vynikajících dirigentů jako sir Charles Mackerras, Václav Talich, Jiří Bělohlávek nebo Libor Pešek. Orchestr pravidelně natáčí pro Český rozhlas a pokračuje tak v tradici z let 1946 až 1993 (Plzeňský rozhlasový orchestr). Pro další labely v poslední době natočila operu Den dobročinnosti Bohuslava Martinů, která získala několik prestižních ocenění, Rapsodie Antonína Dvořáka nebo Kompletní dílo pro violoncello a orchestr Bohuslava Martinů (Petr Nouzovský & Tomáš Brauner), které vyšlo u hudebního vydavatelství Dabringhaus und Grimm a získalo ocenění Classic Prague Awards 2017 v kategorii Nahrávka roku.

Plzeňská filharmonie je držitelkou umělecké ceny města Plzně za rok 2014 a 2015 v kategorii výjimečná kulturní událost roku, konkrétně za koncert k Roku české hudby 2014 v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje, při němž uvedla Rekviem Antonína Dvořáka, a za projekt Umělec a totalita. V roce 2017 získal Uměleckou cenu města Plzně za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let za nastudování Dvořákova oratoria Stabat Mater s Plzeňskou filharmonií a Českým filharmonickým sborem Brno tehdejší šéfdirigent Plzeňské filhamonie Tomáš Brauner. Šéfdirigentem filharmonie je od sezóny 2018/2019 Ronald Zollman, hlavním hostujícím dirigentem Tomáš Brauner a stálým hostujícím dirigentem Chuhei Iwasaki. Od roku 2013 je Plzeňská filharmonie pořadatelem festivalu Smetanovské dny.

 

Tomáš Brauner – šéfdirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK

Tomáš Brauner patří k nejvyhledávanějším dirigentům své generace. Od sezóny 2020/2021 je šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. V letech 2018–2021 byl šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně a hlavním hostujícím dirigentem Plzeňské filharmonie. V letech 2013–2018 zastával funkci šéfdirigenta Plzeňské filharmonie. V letech 2014–2018 působil též jako hlavní hostující dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze.

Tomáš Brauner pravidelně spolupracuje s předními symfonickými orchestry a operními domy – Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Česká filharmonie, PKF – Prague Philharmonia, Münchner Symphoniker, Deutsche Radio Philharmonie, Nürnberger Symphoniker, Krakovská filharmonie, National Radio Orchestra Romania, Slovenská filharmonie, Philharmonie Südwestfalen, Státní orchestr moskevského rozhlasu, Orchestra of Colours Athen aj.

Uměleckou dráhu operního dirigenta zahájil v Divadle J. K. Tyla v Plzni. V roce 2008 debutoval ve Státní opeře Praha představením Verdiho Otella. Následoval Massenetův Don Quichotte, Rossiniho Lazebník sevillský, Pucciniho Bohéma Tosca, Verdiho Nabucco, Mozartova Kouzelná flétna, Bizetova Carmen. V pražském Národním divadle diriguje Verdiho Traviatu. Pravidelně hostuje v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. V Palacio de Bellas Artes v Mexico City dirigoval Janáčkovu Její pastorkyňu. Z baletních produkcí nastudoval Čajkovského Labutí jezeroŠípkovou Růženku, Jarrého Zvoníka od Matky Boží nebo Adamovu Giselle. Je zván též významnými mezinárodními festivaly: Bad Kissingen, Festival Richarda Strausse v Garmisch Parten-Kirchen, kde spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu byl pozván na zahajovací koncert ke 150. výročí Richarda Strausse, aby zde provedl Alpskou symfonii. V roce 2018 dirigoval Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK mj. na zájezdech v Mnichově a Poznani. V letech 2020–21 během pandemie natočil s FOK např. Dvořákovy Slovanské tance, skladby Karla Husy (včetně legendární Hudby pro Prahu 1968) nebo klavírní koncerty Sergeje Rachmaninova s Lukášem Vondráčkem.

Tomáš Brauner se narodil v roce 1978 v Praze. Studoval hru na hoboj a dirigování na pražské Státní konzervatoři. V roce 2005 absolvoval Hudební fakultu Akademie múzických umění, obor dirigování. Následovala studijní stáž na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst. V roce 2010 se stal laureátem Mezinárodní dirigentské soutěže Dimitrise Mitropoulose v Aténách.

 

Duo Agape

Duo Agape bylo založeno v roce 2018 po dlouholetém přátelství účastnic letní Akademie Václava Hudečka Klárou a Kateřinou. Obě jsou mladé velmi nadějné houslistky své generace. Název vychází z řeckého slova Agape=láska. Význam tohoto jména chceme předávat prostřednictvím hudby dál. Šířit lásku a radost mezi své posluchače krásnými tóny hudby. Naše tříletá spolupráce přinesla jedinečné příležitosti a zážitky na koncertních podiích. V minulých letech jsme účinkovaly na koncertech v rámci cyklu Svátky hudby v Praze nebo v komorní řadě Západočeského symfonického orchestru Mariánské lázně. Své umělecké vzdělání jsme dále zdokonalovaly v Akademii České filharmonie nebo pod vedením Tomáše Jamníka v Akademii komorní hudby, které jsme obě členkami. Společně jezdíme na mistrovské houslové kurzy vedené např. Josefem Špačkem, Jiřím a Janem Fišerem, Janem Mráčkem a dalšími.

Klára Lešková je mimořádně všestranná česká houslistka. Jako sólistka měla příležitost vystoupit s předními českými orchestry (Pražská Komorní Filharmonie, Pražský Symfonický Orchestr FOK, Západočeský Symfonický Orchestr) pod taktovkou významných dirigentů Jiřího Rožně, Davida Ševce a dalších. Jako orchestrální hráčka získala zkušenosti během svého členství v Akademii České filharmonie a projektu Side by Side Concertgebouw Orchestra z Amsterdamu. Při koncertech s těmito tělesy se měla příležitost setkat s nejvýznamnějšími světovými sólisty a dirigenty (Leonidas Kavakos, Frank Peter Zimmerman, Lisa Batiashvili, Truls Mörk, Semjon Bychkov, Daniele Gatti a další). Své zkušenosti z oblasti komorní hry měla možnost rozvíjet jako stipendistka Akademie komorní hudby a jako účastnice projektů organizovaných Villou Musicou. Získala také mnoho předních ocenění na řadě národních a mezinárodních soutěží (Kociánova Houslová Soutěž, Soutěžní přehlídka českých konzervatoří, Mezinárodní houslová soutěž Josefa Muziky, Prague Junior Note, Talents for Europe a další).

V roce 2021 získala s Kukal Quartet třetí cenu a titul laureáta na soutěži Pražské jaro v oboru smyčcové kvarteto. Klára začala hrát na housle pod vedením Magdaleny Mickové, po několika letech přestoupila do třídy Jiřího Fišera (Gymnázium a Hudební škola hl. m. Prahy, Pražská Konzervatoř) a v současné době studuje na Universität Mozarteum Salzburg u prof. Haralda Herzla.

Kateřina Krejčová začala hrát na housle v 7 letech pod vedením Miroslava Pikharta na ZUŠ Klapkova v Praze. Dále pokračovala na Pražské konzervatoři u Pavla Kudeláska, loňský rok strávila ve Vídni na Universität für Musik und darstellende Kunst u Petera Schuhmayera v rámci projektu Erasmus a nyní studuje u Leoše Čepického na Akademii múzických umění v Praze. Od roku 2005 nasbírala mnoho prvních cen na tuzemských soutěžích (2008 a 2011 krajské kolo soutěže ZUŠ). V roce 2019 se umístila na 1.místě v Luhačovické Akademii Václava Hudečka, kde v předchozích letech získala několik dalších cen. Též se pravidelně účastní mistrovských kurzů Jiřího a Jana Fišera, Josefa Špačka či Dalibora Karvaye. V roce 2017 byla členkou Orchestrální akademie PKF – Prague Philhamonia, v letech 2018 – 2020 Orchestrální akademie České filharmonie a v rámci projektu Side by Side si zahrála po boku Royal Concertgebouw na Pražském jaře.

V letech 2019 – 2020 se představila na koncertním turné Václava Hudečka a jako sólistka Západočeského orchestru v Mariánských lázních. Společně s Klárou Leškovou tvoří houslové duo Agape. Je stipendistkou Akademie komorní hudby, kde si zahrála po boku Josefa Špačka, Jana Fišera či Tomáše Jamníka a od září 2021 je zástupkyní koncertního mistra v Plzeňské filharmonii.

 

Eva Esterková – host opery

Sopranistka Eva Esterková absolvovala na Konzervatoři P. J. Vejvanovského pod vedením Martiny Macko a nyní je studentkou 5. ročníku Akademie múzických umění v Praze ve třídě doc. Heleny Kaupové. V roce 2016 absolvovala studijní stáž v anglickém Manchesteru v Royal Northern College of Music pod vedením Susan Roper. V rámci komorní opery nastudovala role Zuzanky ve Figarově svatbě, První dámy v Kouzelné flétně W. A. Mozarta a 2. ženský hlas ve scénickém provedení Janáčkova Zápisníku zmizelého. Byla pozvána k účinkování na Mezinárodním festivalu W. A. Mozarta v italském Roveretu a v nedávné době koncertovala v manchesterské The Bridgewater Hall (Velká Británie).

Její divadelní začátky se datují do sezony 2012/2013, kdy jako host účinkovala v Moravském divadle Olomouc v muzikálu Noc na Karlštejně, kde ztvárnila postavu Elišky Pomořanské. V libereckém Divadle F. X. Šaldy hostovala v roli První dámy v Kouzelné flétně a také v Severočeském divadle v Ústí nad Labem v roli Leily v Lovcích perel G. Bizeta, Esmeraldy v Prodané nevěstě B. Smetany, Blondy v Mozartově Únosu ze serailu a Elišky Pomořanské v muzikálu Noc na Karlštejně. V sezoně 2017/2018 debutovala v Národním divadle v roli Barbariny v Mozartově Figarově svatbě.

 

Adam Klánský

Na violoncello začal hrát v pěti letech. Od roku 2016 studoval u prof. M. Kaňky a v současné době je posluchačem 5. ročníku Pražské konzervatoře, kde studuje ve třídě prof. P. Nouzovského. Již v šesti letech získal 2. cenu v soutěži Prague Junior Note a od té doby se stal laureátem mnoha národních i mezinárodních soutěží.

Je několikanásobným vítězem celostátního kola soutěže MŠMT, absolutním vítězem soutěže Jana Vychytila (2015), soutěže Bohuslava Martinů v Poličce (2014) a soutěže konzervatoří (2017). Mezi nejcennější mezinárodní úspěchy patří laureátství v Heranově soutěži v Ústí nad Orlicí (2009 a 2013), 1. cena v soutěži Concours Flame v Paříži (2013), 2. cena z rakouského Liezenu, 3. cena ze soutěže Davida Poppera v maďarské Várpalotě (2013) a 2. cena v soutěži Antonia Janigra v chorvatské Poreči (2012).

Je také několikanásobným vítězem soutěže Talents for Europe v Dolnom Kubíně. Dosavadním nejcennějším úspěchem je 1. cena na soutěži J. J. F. Dotzauera v Drážďanech (2019) a 1. cena z mezinárodní soutěže Gustava Mahlera v Jihlavě (2020). Jako sólista již vystoupil s předními českými orchestry – s PKF Prague Filharmonia či s Filharmonií Hradec Králové Aktivně se účastní mistrovských kurzů u významných světových violoncellistů, například u S. Isserlise, R. Latzka, či O. Canettiho.

 

Marie Svobodová

Marie Svobodová, původem z Havlíčkova Brodu, začínala v roce 2010 v dětském pěveckém souboru Dětská opera Praha. Se souborem pravidelně vystupovala na významných českých divadelních scénách jako např. na Nové scéně Národního divadla, v Národním divadle, Stavovském divadle, Státní opeře, Divadle Kolowrat, Obecním domě nebo na festivalu Smetanova Litomyšl.

Je laureátkou řady prestižních pěveckých soutěží – např. Písňové soutěže Bohuslava Martinů 2013 (1. místo v kategorii konzervatoří), Pěvecké soutěže Pražský pěvec 2013 (2. místo v kategorii konzervatoří), Mezinárodní soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech 2016 (2. místo v kategorii Operní naděje) a 2019 (Cena Gustava Mahlera v kategorii Píseň).

Od roku 2014 spolupracuje s profesorem Pražské konzervatoře Tomášem Hálou, se kterým pravidelně vystupuje na koncertech staré hudby.
V roce 2017 byla přijata na Britskou akademii Royal Academy of Music v Londýně, kde téhož roku zahájila studium. Po roce studia se vrátila do Prahy a úspěšně dokončila studium na Pražské konzervatoři. V roce 2019 absolvovala též interpretační kurzy Dagmar Peckové na HF Zlatá Pecka.
V roce 2021 se podílela na natáčení České mše vánoční pro Českou Televizi ve spolupráci se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, dirigentem Zdeňkem Klaudou a režisérem Matějem Formanem.

V současné době je studentkou Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze pod vedením Yvony Škvárové a v Jihočeském divadle hostuje v roli Dorabelly v opeře Cosí fan tutte.

 

Musica Minore

Komorní soubor Musica Minore byl založen v roce 2007 mladými špičkovými umělci a je tělesem, které interpretuje komorní hudbu od baroka až po současnost, včetně vlastní tvorby. Impulsem ke vzniku byl společný zájem o „muzicírování v malém“. Hudbu s obvyklým označením „vážná“ by však tento soubor ve svém podání nazval raději jako hudbu velmi živou a plnou energie. Musica Minore se neomezuje na jediné obsazení komorního orchestru, ale jejím specifikem je střídání různých komorních uskupení v rámci jednoho koncertního programu. To umožňuje sestavit kreativní repertoár, který je inspirující pro hráče a pestrý pro posluchače.

Ambicí souboru je kromě prezentace vlastních projektů také spolupráce s různými vokálními ansámbly, projekty inspirující se jinými hudebními žánry (koncerty filmové hudby, hudebně – vzdělávací program The Beatles – Příběh legendy, „Hudba ve světě filmu“, aj.) a především také spolupráce s různými sólisty (z předních českých umělců jsou to např. V. Hudeček, B. Matoušek, J. Stivín, K. Englichová, ze sólistů mladé generace např. J. Špaček, J. Mráček, L. Klánský, J. Vodička, aj.).

Soubor pravidelně koncertuje na domácích i zahraničních festivalech a pódiích, z těch nejvýznamnějších jsou to např. tyto: Hudba na zámku a v zahradách Kroměříž, Mezinárodní hudební festival V. Hudeček a hosté v Mor. Budějovicích, Podblanický hudební podzim, pravidelná spolupráce na Akademii V. Hudečka, Nitrianská hudobná jar, Trnavská hudobná jar, prezentace v Evropském parlamentu v Bruselu, turné po Mexiku a Španělsku.