x

Litoměřické svátky hudby předčily očekávání

00

Letošní „Litoměřické svátky hudby“, které již po páté pořádal spolek Musica et Education včetně společenských rautů, byly poprvé souborem tří samostatných koncertních večerů. Záštitu nad tímto třídenním festivalem poskytl ministr kultury ČR Mgr. Daniel Herman a hlavním partnerem bylo již tradičně Město Litoměřice. Prvního koncertního večera ( 25. srpna) se zúčastnila řada významných osobností, například právě jmenovaný ministr kultury ČR Mgr. Daniel Herman a všichni sponzoři, kterým za jejich podporu patří obrovský dík.

Za doprovodu komorního tělesa Baroco sempre giovanne ( Baroko věčně mladé), rozšířeného na dvojnásobek členů, vystoupili jako sólisté Václav Hudeček – housle, Marek Zvolánek – trubka, Marek Vajo – trubka a jako host dále vítězka Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích, mimořádně talentovaná Klára Lešková. Koncertu vládla milá atmosféra a publikum si vyžádalo ještě dva přídavky. „Jsem dojatý a nadšený. Byl to krásný koncert. Manželům Kuldovým patří za jejich chuť a odvahu pořádat Svátky hudby v Litoměřicích veliký dík. Jsem rád, že s námi letos vystupovala i Klárka Lešková, která má všechno, co by měla umělkyně mít – je krásná, má talent a je mimořádně pracovitá. Už teď se těším, koho divákům budeme moci představit příště,“ prohlásil Václav Hudeček.

Druhý koncertní večer ( 26. srpna ), který se opět konal v kostele Zvěstování panně Marii, byl tradičně věnován hudbě operní. Tentokrát se ale nejednalo o klasické operní gala jako v minulých letech ale o průřez celým jedním operním dílem a to Carmen od francouzského skladatele Georga Bizeta. S tímto doporučením přišel za organizátory festivalu dirigent Plzeňské filharmonie Tomáš Brauner a je nutno mu za něj poděkovat. Hrdinové příběhu byli zredukováni na čtyři hlavní postavy – cikánku Carmen, její milence Josého a Escamilla a dívku Michaèlu. Myslíme si, že výběr operních protagonistů těchto rolí se opravdu povedl. Na úspěchu tohoto 2. koncertního večera měla velký podíl renomovaná slovenská mezzosopranistka, členka berlínské Deutche Oper Jana Kurucová.

„Koncert přinesl všechno, co ke Carmen neodmyslitelně patří. Je to opera romantická, vášnivá a dravá, velice jsem se na tento večer těšila. Litoměřické publikum je úžasné. Lidé jsou tu neskutečně srdeční, na koncert navíc dorazili krásně oblečení. Jsem uchvácena,“ nechala se Kurucová slyšet bezprostředně po koncertu.

Na úspěchu tohoto večera měli samozřejmě velký podíl i další pěvci, například tenorista Luciano Mastro. „Koncert byl úžasný. V Litoměřicích jsem zpíval poprvé, a i když bylo velice málo času, stačil jsem si město prohlédnout. Připomíná mi trochu Litomyšl, kterou mám velice rád,“ prohlásil. Na druhém koncertním večeru zazpíval také barytonista Martin Bárta a mladá, nadějná pěvkyně s lyrickým sopránem Kristýna Vylíčilová. Plzeňská filharmonie pod vedením svého dirigenta Tomáše Braunera předvedla znamenitý výkon a při doprovodu pěvců i znamenitou souhru i smysl pro drama.

Třetí koncertní večer se konal v neděli 3. 9. v Kostele sv. Václava v Lovosicích, a pokud jde o úspěšnost, ničím nezaostává za oběma předchozími. Vystoupil soubor Barocco sempre giovane, tenorista Jakub Pustina a mladá fagotistka Denisa Beňovská.

„Ač se koncert konal v Lovosicích poprvé, byl o něj mezi lidmi obrovský zájem. Museli jsme dokonce rozšířit hlediště o židle, a ani tak jsme neuspokojili veškerou poptávku. Koncert jako takový se vydařil a dokázal, že lidé dokáží kvalitní hudbu a výkony světových umělců náležitě ocenit,“ prohlásil ředitel KS Lovoš, Vojtěch Krejčí.

21752212_1133934413408222_3592718705316198937_n

Tags

Do festivalu zbývá

 • 00

  Dnů

 • 00

  hdin

 • 00

  minut

 • 00

  vteřin

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK
plakat

Informace o předprodeji vstupenek

Předprodej na koncert v Litoměřicích na recepci kulturního a konferenčního centra, 416 732 805 nebo 776 338 515, e-mail: recepce@mkz-ltm.cz.
Online předprodej na www.mkz-ltm.cz.

Předprodej na koncert v Lovosicích na Informačním centru Lovosice, 416 571 174, a na recepci KC Lovoš, 773 686 482. Online předprodej na www.kclovos.cz.

Najdete nás na Facebooku