x

Přípravy Litoměřických svátků hudby pokročily

00

 Do termínu letošních Litoměřických svátků hudby 4. a 5.září zbývá ještě několik měsíců, pořadatelé ale neponechávají nic náhodě.  V jakém stadiu jsou přípravy 3.ročníku a co je v nich nového? 

  „S přípravami jsme naplno začali již počátkem roku. Mnoho lidí z Litoměřic i okolí už o festivalu ví, což se projevilo i v zájmu sponzorů,“ říká Zdeněk Kulda z pořádajícího občanského sdružení Musica et education.  Město letos poprvé vydá kulturní kalendář a svátky hudby do něj zařadí. Stane se dokonce hlavním partnerem 3. ročníku.

 „Úspěšné bylo i  jednání  na Krajském úřadu v Ústí n.L.  Rada Ústeckého kraje nám vyšla vstříc a schválila pro festival příspěvek ve výši 100 tisíc korun,“  pokračuje Z.Kulda a dodává, že dalším finančním pilířem by měl být příspěvek ze Státního fondu kultury. Ten má sice trochu zpoždění, protože nově ustanovená komise fondu teprve začíná fungovat, Litoměřičtí však doufají, že jejich žádost o grant fond vyslyší a svátky hudby podpoří.

Zcela jasno už mají v účasti umělců. Doprovodným tělesem bude Plzeňská filharmonie pod taktovkou mladého dirigenta Tomáše Braunera. Už tradičně vystoupí jeden z výtečných litoměřických sborů, tentokrát Puellae Cantantes. Na Dvořákovu hudbu se mohou diváci těšit v podání houslového virtuosa Václava Hudečka.  V druhém koncertním bloku se představí Jan Mráček, vítěz prestižní houslové soutěže Fritze Kreislera ve Vídni.  Podle Zdeňka.Kuldy půjde o velmi zajímavé generační srovnání dvou vynikajících sólistů.

 Litoměřické svátky hudby ozdobí pěvecké hvězdy světového formátu. Vlastně kvůli jejich účasti pořadatelé posunuli obvyklý termín festivalu o týden.  Na druhý koncertní den, tedy 5.září,  se jim podařilo získat slovenského basistu Štefana Kocána, který má stálé angažmá v newyorkské Metropolitní opeře. Jako host ho doprovodí sopranistka rumunského původu Anda-Louise Bogza, členka Národního divadla, Státní opery  v Praze.

Připravit svátky hudby na takovéto úrovni není jednoduché, takový festival také něco stojí.

 „Festival si získal přízeň diváků a  postupně i důvěru sponzorů. Jsme opravdu vděčni za každý dar.  Oproti minulým ročníkům máme nové sponzory  z Litoměřicka, Lovosicka i Roudnicka,“ říká Alena Kuldová ze sdružení Musica et education. Přispívají jednotlivci, menší firmy  i velké organizace. K těm stálým patří firma INEX,  významným donátorem je Lafarge cement.  Sdružení doufá, že se přidají další.    „Těší nás i to, že za námi přicházejí mladí lidé, kteří mají rádi hudbu s tím, že se dozvěděli o festivalu a chtěli by nám při pořádání nějak pomoci. Moc si přejeme, aby se aktérům svátků hudby ve městě  líbilo, aby se tady cítili dobře, “ dodává Alena Kuldová.

Místem svátků hudby zůstává bývalý jezuitský kostel. V Litoměřicích totiž není vhodnější prostor pro akce tohoto typu a rozsahu.  Objekt pojme kolem 600 diváků.  Má výbornou akustiku, kvůli blízkosti frekventované železniční trati  se však nehodí k natáčení zvukových záznamů.  Návštěvníkům koncertů to ale vadit nemusí.

 Do 14 dnů slibují pořadatelé plakáty s programem. O předprodeji lístků ve městě i regionu budou jednat s kulturními zařízeními. Ten by měl začít na přelomu května a června. Další podrobnosti se zájemci dozví na webových stránkách  festivalu.

Tags

Do festivalu zbývá

 • 00

  Dnů

 • 00

  hdin

 • 00

  minut

 • 00

  vteřin

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK
plakat

Informace o předprodeji vstupenek

Předprodej na koncert v Litoměřicích na recepci kulturního a konferenčního centra, 416 732 805 nebo 776 338 515, e-mail: recepce@mkz-ltm.cz.
Online předprodej na www.mkz-ltm.cz.

Předprodej na koncert v Lovosicích na Informačním centru Lovosice, 416 571 174, a na recepci KC Lovoš, 773 686 482. Online předprodej na www.kclovos.cz.

Najdete nás na Facebooku